Prasoowijarka KUHN FBP 3135 z systemem owijania folią

Prasoowijarka KUHN FBP 3135 z systemem owijania folią

Prasoowijarka KUHN FBP 3135 z systemem owijania folią

W 2015 roku firma KUHN po raz pierwszy zaprezentowała przełomowy system dwuszpulowego owijania bel folią zamiast siatki w prasoowijarce i-BIO+. Dzisiaj, po dwóch latach wielu rolników na całym świecie może już podzielić się swoimi doświadczeniami i przedstawić realne korzyści jakie ten unikatowy system przyniósł w ich gospodarstwach.

Aktualnie do oferty francuskiego producenta dołącza kolejna maszyna, która może być wyposażona w to innowacyjne rozwiązanie – prasoowijarka stałokomorowa Kuhn FBP 3135.

Koncepcja owijania opracowana przez firmę KUHN posiada wiele zalet z punktu widzenia redukcji kosztów, ochrony środowiska i łatwości obsługi.

  • Opatentowany* system owijania folią zamiast siatką oferowany przez firmę KUHN ogranicza zużycie folii o 30% w porównaniu z dostępnymi rozwiązaniami na rynku, które wykorzystują szerokie rolki. Kluczem do uzyskania tak wysokich oszczędności jest zastosowanie dwóch standardowych rolek folii o szerokości 750 mm ze standardowym naciągiem. To rozwiązanie zwiększa również długość cyklu wymiany rolek nawet do 30%. Standardowe rolki folii są łatwiejsze w wymianie, ponieważ ich waga to ok. 27 kg w porównaniu z szerokimi rolkami, które ważą ponad 40 kg. Zarządzanie zapasami staje się łatwe. Wystarczy tylko jeden rodzaj folii, którą trzeba kupić do związania bel i owijania w celu zakonserwowania kiszonki. Dwie rolki rozpoczynają owijanie w pozycji pionowej, tworząc dwa pasma folii, które są nakładane na cześć cylindryczną beli. Po uchwyceniu folii, aparat z folią przekręca się do pozycji poziomej, folia pokrywa belę na całej szerokości zaledwie po połowie obrotu stołu – o wiele szybciej w porównaniu do konwencjonalnej folii o szerokim płaszczu, co przynosi dodatkowe oszczędności na folii.
  • Specjalnie dostosowana komora prasowania i zespół przenoszenia beli KUHN FBP 3135 zapobiega uszkodzeniu folii i zapewnia idealne związanie beli. Przykładowo, ramiona ładujące zespołu przenoszenia beli są wyposażone w gładkie rolki, aby zapobiec uszkodzeniu folii podczas przenoszenia.
  • Maksymalizacja wydajności roboczej i ograniczenie przestojów dzięki standardowym funkcjom KUHN FBP 3135. Zespół podający posiada w pełni zautomatyzowaną funkcję odblokowywania rotora DEBLOCK z kabiny ciągnika. Wszystkie noże są automatycznie czyszczone po wykonaniu określonej ilości bel, który można ustawić za pośrednictwem terminala sterującego. Zmiana systemu wiązania z siatki na folię może być wykonana praktycznie bez zmiany rolek na maszynie, co ogranicza przestoje.
  • Idealne uszczelnienie beli dzięki współpracy systemu wiązania beli folią z dwoma innymi systemami owijania 3D i INTELLIWRAP. Stosując standardowe rolki folii i system 3D, folia jest nakładana, również na krawędzie cylindrycznej powierzchni beli. Obie warstwy foli są mocno ze sobą sklejone, co zapewnia dużą szczelność. Po zakończeniu cyklu owijania 3D, bela jest w 80% pokryta folią, a konwencjonalny cykl owijania zapewnia pokrycie folią beli w 100%. Folia nałożona na cylindryczną powierzchnię beli dodatkowo poprawia wytrzymałość bel podczas przenoszenia, ponieważ zachowują one swój kształt nawet po długim okresie magazynowania. W zależności od warunków polowych, rodzaju zbieranego materiału oraz zakładanego okresu przechowywania sianokiszonki, operator w łatwy sposób ustawia liczbę warstw folii za pomocą przyjaznego oprogramowania maszyny. System IntelliWrap pozwala uzyskać ściśle owinięte bele o odpowiednim kształcie, co przekłada się na wyższą jakość kiszonki.
  • Komfort operatora i maksymalna kontrola pracy są zapewnione dzięki nowemu językowi obsługowemu użytkownika PROCESS VIEW w terminalu sterującym ISOBUS. Oprogramowanie wygodnie pokazuje różne procesy w maszynie, gdzie każdy oddzielny proces może być wstrzymany i ponownie uruchomiony w dowolnym momencie.

Źródło: Kuhn

*rozwiązania opatentowane lub zgłoszone do opatentowania w jednym lub większej liczbie krajów