Premiera kombajnów Fendt Corus 500 na targach Agrotech 2023

Marka Fendt na kieleckich targach rolniczych Agrotech zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce nową serię kombajnów zbożowych z wytrząsaczami Fendt Corus 500. W tym roku w Kielcach marka zaprezentowała także nową generację ciągników Fendt 700 Vario oraz ładowarkę Fendt Cargo T740. Warto podkreślić, że nowe kombajny oraz ładowarka zdobyły Złote Medale Targów Kielce.

Po raz pierwszy na targach marka Fendt przedstawiła kombajny zbożowe z segmentu mocy do 260 KM – Fendt CORUS 500. Seria maszyn obejmuje dziewięć modeli z pięcioma wytrząsaczami o szerokości przyrządów żniwnych do 7,60 m oraz dwóch różnych wielkościach zbiorników ziarna i wydajnościach rozładunku.

Fendt Corus 500 2 Premiera kombajnów Fendt Corus 500 na targach Agrotech 2023

 

Fendt CORUS 500 zaprojektowano do wszechstronnego zastosowania do zbioru różnego rodzaju plonu. Skupiono się przy tym głównie na wysokiej wydajności młócenia przy niezawodnej, wydajnej i solidnej technice. Różne warianty wyposażenia przyrządu żniwnego, zespołu omłotu, sit i czyszczenia umożliwiają zastosowanie w przypadku zbioru różnego rodzaju plonu, jak zboża, kukurydza na ziarno, fasola lub groch, również w trudnych warunkach zbiorów.

Premierowy model wyróżniają ekologiczne silniki o mocy od 185 do 260 KM, które wpływają na ochronę środowiska spełniając obecnie obowiązującą normę spalin Stage V. Zastosowane w nowym kombajnie rozwiązania pozwalają na oszczędność paliwa, komfort pracy, a co najważniejsze wyższą  efektywność podczas zbiorów.

 

Nowa generacja Fendt 700 Vario

 

Duża siła oraz moc przyspieszenia przy minimalnym jednostkowym użyciu paliwa to cechy nowej generacji ciągników Fendt 700 Vario. Model został wyposażony w koncepcje dodatkowej mocy Fendt DynamicPerformance, która zapewnia dodatkowo do 20 KM. Dzięki temu 728 Vario osiąga moc maksymalną do 303 KM.

Fendt 700 Vario Gen7 Premiera kombajnów Fendt Corus 500 na targach Agrotech 2023

Ciągnik posiada niski stosunek mocy pojazdu do jego masy (30,5 kg/KM) przy dużym zakresie mocy. 6-cylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 7,5 l został zaprojektowany całkowicie na nowo dla Fendt. Oczyszczanie spalin odbywa się przez katalizator utleniający dla silników wysokoprężnych (DOC), filtr cząstek stałych (DPF) i selektywną redukcję katalityczną (SCR) bez recyrkulacji spalin. Norma emisji spalin Stage V pozostaje spełniona.

 

Ładowarka Fendt Cargo T740

 

Nowością na stoisku Fendt była ładowarka Cargo T740, do napędu której użyty został silnik Cummins F3.8 o mocy 100 kW. Spełnia ona normy emisji spalin Stage V. Napęd realizowany jest przez przekładnie CompactDrive z osiową pompą wielotłokową o wychyleniu 45o. Prędkość maksymalna ładowarki Fendt Cargo to maksymalnie 40 km/h.

 

Podstawowym elementem, który odróżnia Cargo T740 od innych ładowarek teleskopowych to podnoszona kabina. Jest ona standardowym elementem ładowarki Fendt. Mając podnoszoną kabinę nie musimy zwracać uwagi na maksymalne obniżenie maski silnika z prawej strony jak i niskie mocowania wysięgnika, aby zapewnić dobrą widoczność na prawą stronę i do tyłu. Dzięki podnoszonej kabinie ograniczenia widoczności nie stanowią już problemu. Operator może kontrolować otoczenie wokół maszyny podczas wykonywanej pracy z wysokości nawet 4,1m. Kabina ma konstrukcje 5-cio słupkową, zarówno przednia szyba, jak i dachowa wykonane są z bezpiecznego szkła. Dodatkową zaletą kabiny TopViewCabb jest też amortyzacja kabiny realizowana przez akumulator gazowy zamontowany na siłowniku podnoszenia co znacznie zwiększa komfort pracy i chroni zdrowie operatora.

 

źródło: Targi Kielce