Same Frutteto CVT ActiveSteer

Same Frutteto CVT ActiveSteer z technolgią 4WS

Same Frutteto CVT ActiveSteer z technolgią 4WS

Na targach EIMA miał miejsce premierowy pokaz modelu Same Frutteto CVT ActiveSteer. To pierwszy ciągnik specjalistyczny wyposażony w technologię 4WS, która wprowadza 4 koła skrętne także do winnic i sadów w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa i produktywności.

Po tym, gdy firma jako pierwsza wprowadziła do produkcji seryjnej w 1952 roku napęd na 4 koła w modelu ciągnika rolniczego SAME DT 25 i jako pierwsza w 1965 roku wyprodukowała ciągnik z napędem na 4 koła z wałem napędowym centralnym, również teraz SAME wprowadza do ciągników specjalistycznych technologię dotychczas nieznaną w tym sektorze. Do tej pory bowiem 4 koła skrętne w sektorze rolniczym były używane tylko w ładowarkach teleskopowych i w rzadkich przypadkach także w ciągnikach rolniczych przeznaczonych do prac polowych. Jednak firma SAME, w pełni świadoma faktu, że ciągniki specjalistyczne wymagają największych możliwych zdolności manewrowych dla lepszego działania na wąskiej przestrzeni, takiej jak winnice i sady, po raz pierwszy wprowadziła Same Frutteto CVT ActiveSteer z 4 kołami skrętnymi opracowany specjalnie dla zwiększenia osiągów oraz bezpieczeństwa w tych szczególnych dziedzinach. Ponadto, uwzględniając potrzebę utrzymania maksymalnie kompaktowych wymiarów całości, firmie udało się wprowadzić tę technologię, zachowując taki sam rozstaw kół oraz osi jak w wersjach wyposażonych w tradycyjną oś tylną.

Technologia z czterema kołami skrętnymi, poza zwiększeniem zdolności manewrowych, oferuje większe bezpieczeństwo w porównaniu z takimi systemami, jak połączenia przegubowe ciągników lub osi, w których dla uzyskania dużego kąta skrętu są one przesuwane do przodu względem tradycyjnego położenia, większych rozstawów, a także przesunięcia środka ciężkości w maszynie. Dzięki nowej tylnej osi także tylne koła mogą uzyskać kąt nachylenia wynoszący +/- 20°. Ponadto ich pozycja jest sterowana przez centralkę elektroniczną, która umożliwia operatorowi wybór trzech różnych trybów działania.

Możliwy jest wybór:

– ruchu tylnych kół proporcjonalnie względem ruchu kół przednich. Funkcja ta jest przydatna dla znacznej redukcji promienia skrętu, lecz nigdy nie odbywa się to kosztem stabilności maszyny;

– trybu typu „psi chód”, przydatnego np. podczas prac na uprawach prowadzonych na stokach, a także dla zastosowań z obsługą wózków widłowych na wąskich przestrzeniach – trybu „delayed”, w którym skręt nadal odbywa się proporcjonalnie względem kół przednich, lecz z niewielkim opóźnieniem. Ta funkcja jest niezwykle przydatna do jazdy z holowaniem przyczep, które dzięki tej funkcji nie zmniejszają promienia skrętu względem ciągnika będącego z przodu.

Poza wspomnianymi trzema zautomatyzowanymi trybami sterowania możliwe jest ręczne zarządzanie kątem skrętu kół tylnych, a także ich dowolne blokowanie w celu kompensowania poślizgu w tylnej części mostu na pochyłym terenie, bądź blokowanie ich w pozycji wyśrodkowanej podczas jazdy po drodze.

Poniżej, tytułem przykładu, przedstawiamy możliwe redukcje, jakie można uzyskać w zakresie średnicy skrętu w ciągnikach SAME Frutteto CVT ActiveSteer w porównaniu z ciągnikami wyposażonymi tylko w przednią oś Active Drive.
Frutteto 4-cylindrowy
Rozstaw osi ciągnika: 2177 mm
Koło tylne: 380/70 R24
Koło przednie: 280/70 R16
Kąt skrętu koło przednie Active Drive: 49°
Promień skrętu 4,20 m
Frutteto ActiveSteer 4-cylindrowy
Rozstaw osi ciągnika: 2177 mm
Koło tylne: 380/70 R24
Kąt kół tylnych: 18°
Koło przednie: 280/70 R16
Kąt skrętu koło przednie Active Drive: 49°
Promień skrętu 3,02 m

Dane techniczne – Frutteto CVT 115 ActiveSteer:

Silnik – FARMotion
Emisje – Stage IIIB
Cylindry/Pojemność skokowa – 4/3849
Moc maksymalna (KM) – 113
Maksymalny moment obrotowy (Nm) – 435
Rozstaw osi (mm) – 2177
Ciężar (kg) – 3300
źródło: SAME