SAME Frutteto Natural – prostota i wszechstronność

Firma SAME zaprezentowała nową rodzinę ciągników specjalistycznych Frutteto3 Natural. Modele Natural oferują szeroki wachlarz konfiguracji, co pozwala na dostosowanie ciągnika do szczególnych potrzeb jego użytkownika. Dzięki dużej prostocie, niskiej cenie oraz wysokiej wytrzymałości, modele Frutteto3 Natural są wytrzymałe, trwałe, mocne, zachowują jednocześnie dużą zwrotność i nowoczesny wygląd.

 

SILNIK – wersje: zarówno 3- jak i 4-cylindrowa oferuje wysoką moc i niezawodność

Silniki SAME zostały opracowane tak, aby zaspokajać potrzeby nowoczesnego rolnictwa. Ciągniki Frutteto3 Natural oferowane są zarówno w wersji 3- i 4-cylindrowej, co poszerza ofertę o ciągniki oferujące zwrotność i dużą siłę uciągu. Ciągniki wyróżniają się także wyjątkowym, niezawodnym układem wtryskowym, wykorzystującym oddzielne pompy dla każdego cylindra. Ponadto, technologia HRT (Hydraulic Roller Tappets) wykorzystuje popychacze regulowane hydrauliczne, które umożliwiają jak najlepsze kierowanie kątem wyprzedzenia wtrysku paliwa do komory spalania. Eliminuje również charakterystyczne białe dymienie silników Diesla podczas ich rozruchu w niższych temperaturach, optymalizując także wydajność już od pierwszej godziny pracy. Pakiet aluminiowych chłodnic (płyn chłodniczy, olej hydrauliczny i Intercooler) jest niewielki, bardzo łatwy i szybki w czyszczeniu, także w terenie, natomiast zbiornik oleju napędowego o pojemności 65 litrów zapewnia modelom Frutteto3 Natural autonomię pracy znacznie dłuższą niż normalny dzień roboczy.

 

PRZEKŁADNIA I OSIE – rozpiętość przełożeń dostosowana do prac specjalistycznych

Modele Frutteto3 Natural oferują duży wybór konfiguracji przekładni zaprojektowanych, aby zapewnić najwyższe osiągi, nie rezygnując przy tym z prostej i intuicyjnej obsługi. Wszystkie pozwalają na osiągnięcie prędkości 40 km/h oraz wykorzystują zsynchronizowany, mechaniczny rewers kierunku jazdy. Doskonałe rozłożenie masy, duży prześwit oraz możliwość 100% blokady obydwu mechanizmów różnicowych powoduje, że ciągniki są przystosowane do każdego rodzaju prac, od tych najprostszych do najbardziej złożonych. Skuteczne hamulce tarczowe w kąpieli olejowej, montowane na każdym z kół, zapewniają ciągnikom Frutteto3 Natural najwyższy poziom aktywnego bezpieczeństwa w swojej klasie. Dzięki temu nie jest konieczne automatyczne włączanie napędu na cztery koła podczas hamowania. W wyposażeniu standardowym znajduje się także zawór do rozłączania hamulców przedniej osi, który pozwala także na hamowanie tylko jednego z tylnych kół, aby w jeszcze większym stopniu ułatwić manewry na uwrociach.

 

HYDRAULIKA I WOM – kompletne, wydajne i proste w obsłudze wyposażenie

W ciągnikach Frutteto3 Natural nie występują problemy z wydatkiem oleju. Wszystko dzięki układowi hydraulicznemu z dedykowaną pompą oraz 4-drogowym rozdzielaczom (6 dróg jako opcja). Pompa przeznaczona do hydrostatycznego układu kierowniczego zapewnia zawsze płynny skręt w każdych warunkach. Tylny podnośnik mechaniczny oferuje jeszcze większą precyzję i wymaga mniej siły przy obsługiwaniu dźwigni sterujących. Podnośnik w wersji STANDARD oferuje maksymalny udźwig na zaczepach wynoszący 3050 kg, natomiast w wersji COMPACT udźwig wynosi 2700 kg. Wał odbioru mocy w standardowym wyposażeniu występuje z niezależnym sterowaniem mechanicznym i sprzęgłem suchym. Wał oferuje standardowe prędkości 540 obr/min i 540 ECO.

 

MIEJSCE OPERATORA – komfort i ergonomia oraz łatwa obsługa

W ciągnikach Frutteto3 Natural miejsce operatora jest przestronne i wygodne, wyróżnia się  nowoczesnym, intuicyjnym i ergonomicznym rozmieszczeniem elementów sterujących i przyrządów pokładowych. Wszystkie podstawowe elementy sterowania są wygodne w obsłudze. Zostały oznaczone kolorami, aby zwiększyć intuicyjność i bezpieczeństwo ich używania, a jednocześnie pozostawiają operatorowi łatwy dostęp do nich, bez utrudniania wykonywania manewrów podczas prac polowych. A dokładniej: po prawej stronie operatora znajdują się dźwignie sterujące zakresami i biegami, dźwignie sterujące rozdzielaczami hydraulicznymi, pedał do mechanicznej blokady mechanizmów różnicowych i ręczny gaz; natomiast po lewej stronie operatora znajdują się:dźwignia sterownia prędkościami WOM, przełącznik włączania/wyłączania przedniego napędu, sterowanie WOM oraz hamulec ręczny. Ciągnik wyposażono we wskaźniki analogowe, które dostarczają informacji odnośnie działania maszyny. W zegarach umieszczono też kontrolki ostrzegawcze. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w przypadku przewrócenia ciągnika, wyposażono z przodu w wytrzymałą ramę ochronną. Możliwe jest złożenie ramy, aby ułatwić wjazd ciągnika do budynków i tuneli.

źródło: SAME