SAME Frutteto z niezależnym zawieszeniem osi przedniej

Marka SAME oferuje gamę ciągników Frutteto z innowacyjnym układem niezależnego zawieszenia kół przedniej osi. Jest to rozwiązanie technologicznie spotykane zwykle w ciągnikach klasy premium, które marka SAME zaadaptowała do ciągników specjalistycznych wykorzystywanych w sadach i winnicach.

Każdy z podzespołów modeli SAME Frutteto zoptymalizowano pod kątem komfortu pracy operatora: geometria niezależnego układu zawieszenia osi przedniej optymalizuje osiągi oraz trakcję zarówno w trudnych warunkach terenowych, jak i przy jeździe z wysokimi prędkościami. Układ znacznie zmniejsza poziom drgań odczuwany przez operatora.

W konstrukcji wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Dwa siłowniki hydrauliczne, układ pozwalający wahaczom zawieszenia na niezależne obracanie się na elemencie nośnym przedniego zawieszenia, czujnik prędkości, czujnik kąta skrętu kół oraz trzy akumulatory gazowo-hydrauliczne zwiększając wygodę operatora oraz stabilności ciągnika w trakcie jazdy, niezależnie, czy to w pracach polowych, czy też w jeździe z dużą prędkością po drodze.

Zaawansowany układ elektronicznego sterowania utrzymuje zawieszenie w idealnym poziomie, niezależnie od obciążenia osi przedniej, co pozwala na wykorzystanie pełnego skoku amortyzatorów we wszystkich sytuacjach. Układ poziomowania zawieszenia jest aktywowany automatycznie przy prędkościach większych niż 3 km/h, a samo zawieszenie może w razie potrzeby zostać zablokowane manualnie przy użyciu przycisku umieszczonego w kabinie.

Układ oferuje taką samą charakterystykę (maksymalny zakres ruchu kół oraz prześwit), jak wersja z osią sztywną.

Układ amortyzacji wyposażono w funkcję zapobiegającą pochylaniu się całego ciągnika w trakcie hamowania, co poprawia bezpieczeństwo dzięki eliminacji przesuwania się środka ciężkości ciągnika.

Układ amortyzacji wyposażono także w funkcję zabezpieczającą przed przewróceniem ciągnika, która automatycznie dostosowuje sztywność układu do kąta skrętu kół i prędkości jazdy, zwiększając stabilność i przyczepność zarówno w pracach polowych, jak i na drodze.

Niezależny układ amortyzacji osi przedniej nowej konstrukcji w ciągnikach Frutteto marki SAME jest najbardziej skutecznym układem dostępnym aktualnie na rynku, maksymalizującym stabilność i własności trakcyjne ciągnika przy wysokich prędkościach jazdy. Poprawia ona jednocześnie bezpieczeństwo i komfort jazdy.

źródło: SAME