Samojezdny opryskiwacz KUHN F40 Evo – stworzony aby sprostać oczekiwaniom współczesnego rolnictwa

Firma KUHN wprowadza na rynek nowy samojezdny opryskiwacz o unikalnej konstrukcji i wysokiej precyzji oprysku. Opryskiwacz zaprojektowany dla największych gospodarstw i firm usługowych.

Konstrukcja opryskiwacza KUHN F40 Evo oparta jest na sztywnej ramie, do której w przedniej części zastosowano zawieszenie belki opryskiwacza. Umieszczenie belki opryskowej z przodu przed kabiną zwiększa komfort i wydajność pracy operatora. Kabina opryskiwacza jest szczelna(IV klasa szczelności), przestronna i ergonomiczna. Operator ma do dyspozycji pneumatyczny fotel z wysokim oparciem, klimatyzację, trzy wycieraczki szyb, pełne oświetlenie led oraz centrum sterowania z dwoma monitorami i joystick.

Opryskiwacz posiada zbiornik główny wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 5000 lub 6000 litrów. Napełnianie zbiornika może odbywać się ze źródła zewnętrznego lub pompą o wydajności 110 l/min. Proces ten wykonywany jest w pełni automatycznie. Opuszczany hydraulicznie rozwadniacz umożliwia pobieranie środków chemicznych w formie płynnej lub proszkowej. Dodatkowo zastosowano 600 litrowy zbiornik na czystą wodę.

W obecnych czasach niskie koszty użytkowania maszyn i niskie zużycie paliwa jest dużą zaletą. Zastosowany w opryskiwaczu KUHN F40 Evo silnik 6 cylindrowy o pojemności 7,8 litra (Stage V) posiada moc zależnie od potrzeb 218, 252 lub 280 KM, a jego maksymalny moment obrotowy 1159 Nm jest dostępny już przy 1400 obr/ min. Silnik posiada 5-cio letnią gwarancję. Współpracuje on z napędem hydromechanicznym lub w pełni hydrokinetycznym. Układ napędowy i silnik są w pełni elektronicznie sterowane, aby optymalizować obroty dostosowując się do aktualnego obciążenia podczas pracy. Takie rozwiązanie znacząco ograniczyło zużycie paliwa i emisję hałasu. Zastosowane osie napędowe umożliwiają kierowanie w tym samym kierunku, zmniejszając promień skrętu do niespotykanego zakresu.

KUHN F40 Evo 1 Samojezdny opryskiwacz KUHN F40 Evo – stworzony aby sprostać oczekiwaniom współczesnego rolnictwa

Opryskiwacz KUHN F40 Evo może być wyposażony w trzy różne systemy oprysku :

  • Pneumatyczny system zamykania rozpylaczy z możliwością zastosowania od 7 do 15 sekcji,
  • System oprysku pulsacyjnego DYNAPULSE z możliwością zastosowania od 7 do 30 sekcji
  • System DYNAPULSE EVO, który posiada funkcje DYNAPULSE plus – umożliwia kompensację dawki na łukach i zmienne dawkowanie

Już obecne belki z systemem DYNAPULSE EVO są przygotowane do zastosowania w przyszłości systemu indywidualnej selekcji chwastów i punktowego oprysku herbicydem KUHN i-spray. Belka opryskiwacza może również być wyposażona w system automatycznej kontroli i utrzymywania belki nad glebą lub roślinami. Istnieje możliwość zastosowania rozpiętości belki od 28 do nawet 50 m oraz wyposażenia jej w 3 lub 5 czujników.

 

Źródło: KUHN