Zmiana ilości dozowanych nasion i nawozu.

Maszyna może samoczynnie dozować żądane ilości nasion i nawozu, zgodnie z wielkościami naniesionymi na mapę systemu GPS. Odmierzane ilości zostają zapisane w pamięci, aby umożliwić późniejszą analizę danych. Odpowiednie korygowanie ilości nasion i nawozu odbywa się z korzyścią dla środowiska, ponieważ osiąga się przez to optymalne plony, jednocześnie zmniejszając ryzyko dozowania zbyt dużych ilości nawozu, co może prowadzić do wypłukiwania go z gleby.

vaderstad gps control System GPS Control w agregatach Väderstad.
Siew rzepaku agregatem Rapid AS

Zasada działania.

Dzięki wykorzystaniu funkcji inteligentnej pamięci system GPS odnotowuje, w której części pola maszyna już była. Podczas pracy na wyświetlaczu systemu Trimble ukazane zostają obsiane już części pola. Gdy agregat wjeżdża na obsiane już miejsce, układ dozujący zostaje automatycznie wyłączony. Gdy nieobsiany pas ma kształt klina, wyłączona zostaje połowa sekcji wysiewających, aby uniknąć dwukrotnego siewu w tym samym miejscu. Umożliwia to oszczędność aż 5–10 proc. materiału siewnego.

Samoczynne włączanie i wyłączanie układu dozującego na uwrociach.

Można również wykorzystywać funkcję samoczynnego włączania i wyłączania układu dozującego na uwrociach, nawet gdy te części pola mają być obsiane na końcu. Ustala się wtedy szerokość uwroci, które są pozostawione przy siewie. Gdy maszyna mija tę niewidzialną granicę, układ dozujący zostaje automatycznie wyłączony, a następnie włączony.

Systemy GPS Control oraz Trimble GPS umożliwiają jeszcze większą precyzję konwencjonalnego siewu przy zastosowaniu maszyn produkcji Väderstad. Są to systemy łatwe w obsłudze, a okazują się niezmiernie użyteczne. Rolnik może również siać na uwrociach na końcu, osiągając wielką precyzję – mówi Mattias Hovnert, menedżer produktu.

vaderstad gps control 1 System GPS Control w agregatach Väderstad.

źródło: Väderstad Polska