Udoskonalona przekładnia CVT w ciągnikach STEYR PROFI

Nowy STEYR PROFI z roku modelowego 2022 to gama ciągników wyprodukowanych z austriacką starannością. To wszechstronne maszyny, znajdujące zastosowanie w wielu gospodarstwach. Aktualnie cała rodzina Profi może być wyposażona w jedną z trzech przekładni do wyboru, nadających się do wielu różnych zastosowań wymaganych w segmencie ciągników średniej mocy.

Klienci mogą zdecydować się na maszynę w wersji z S-Control 4, czyli czterobiegową przekładnią typu Powershift, S-Control 8 – ośmiobiegową przekładnią typu Powershift z trzema zautomatyzowanymi zakresami lub z przekładnią CVT.

Jedną z całkowicie nowych funkcji przekładni PROFI CVT marki STEYR jest możliwość dostosowania jej ustawień, zapewniając kierowcy nowe wrażenia podczas jazdy. Marka, w oparciu o opinie Klientów wprowadziła zmiany w zakresie zachowania i właściwości jezdnych ciągnika PROFI z przekładnią CVT. Uzyskano lepsze zachowanie w czasie przyspieszania i zwalniania, lepsze zachowanie przekładni nawrotnej, a także większą czułość pedału gazu. Ponadto zostały wprowadzone takie możliwości jak wyłączanie funkcji tempomatu po naciśnięciu pedału czy też większą czułość sterownika wielofunkcyjnego.


Użytkownicy modeli z przekładnią CVT mają do dyspozycji trzy wstępnie zdefiniowane ustawienia przekładni (niskie, średnie i wysokie) oraz ustawienie niestandardowe. Dzięki temu operator zyskuje pełną kontrolę nad funkcjami takimi jak zmiana kierunku jazdy, przyśpieszenie, droga hamowania, czy reakcja na moment obrotowy przy nagłym wzroście obciążenia. Ponadto operator może niemalże natychmiast wyłączyć przekładnię CVT, co jest praktycznym rozwiązaniem przy pracy z ładowaczem; a dzięki możliwości anulowania automatycznego trybu pracy przekładni za pomocą pedału, jest on w stanie ustawić prędkość docelową w zakresie od 2,5 do 10 km/h (a w celu jej anulowania nacisnąć nożny pedał gazu – opcja szczególnie przydatna podczas jazdy na uwrociu).

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrana przekładnia do ciągnika – a przede wszystkim do potrzeb jego właściciela – wpływa na komfort jazdy, wydajność maszyny, a także zużycie paliwa. Ważne jest więc, aby podczas wyboru sprzętu przyjrzeć się jego możliwościom i specyfice gospodarstwa.

 

Źródło: Steyr