urządzenia rolnicze

Urządzenia rolnicze znane i mniej znane

Współczesne rolnictwo nie mogłoby istnieć bez zaawansowanych technologii i nowoczesnych maszyn. To od nich w znacznym stopniu uzależniona jest produkcja roślinna i zwierzęca. O ile jednak przeciętny zjadacz chleba, który przecież korzysta z efektów pracy rolnika, wie, czym jest ciągnik i kombajn, to już o wiele gorzej jest z takimi pojęciami jak: silosy, rozdrabniacze bijakowe, suszarnie do zbóż i mieszalniki do pasz. Czas to zmienić i wyjaśnić, co skrywa się pod tymi pojęciami. Pozwoli to osobom niezwiązanym z rolnictwem zrozumieć, jak pracochłonnym i złożonym procesem jest produkcja rolna.

Choć z owoców rolniczej produkcji roślinnej i zwierzęcej korzysta każdy z nas, na czym ona dokładnie polega i z jakimi problemami się boryka, wie już niewielu. Osoby niezwiązane ze wsią, nie rozumieją, jak wiele zależy od czynników pogodowych i poprawy efektywności pracy przy pomocy odpowiednich maszyn rolniczych. Ba, często nawet nie wiedzą, jakie maszyny mają zastosowanie w rolnictwie. Dziś uchylamy rąbka tajemnicy i opowiadamy o maszynach rolniczych nieco mniej znanych, ale wcale nie mniej ważnych.

 

Mieszalniki do pasz sypkich

Mieszalniki stosuje się w produkcji pasz sypkich dla zwierząt hodowlanych. Zbudowane są z wysokiej jakości stali, którą dodatkowo zabezpiecza się przed korozją przy pomocy powłoki lakieru. Pył powstały podczas mieszania odprowadza się górą albo bokiem (mieszalniki z odpyleniem bocznym).

 

Producenci pasz mają do dyspozycji mieszalniki o różnej pojemności. Ich działanie polega na równomiernym mieszaniu pasz za pomocą przemieszczającego się w ich wnętrzu przenośnika. Spiralny przenośnik, zamontowany w układzie pionowym powoduje wielokrotne przemieszczanie się wypełniającego mieszalnik materiału w górę i dół, dzięki czemu ten ulega wymieszaniu.

 

Mieszalniki znacząco skracają czas przygotowywania mieszanek pasz i podnoszą efektywność produkcji.

 

Silosy

Silosy służą do magazynowania, osuszania oraz wentylowania zbóż. Bez nich efektywne i bezpieczne przechowywanie materiału nie byłoby możliwe. Zgromadzony materiał z czasem może ulegać pewnym zmianom. Skoki temperatur oraz zmiany wilgotności mogą w istotny sposób wpływać na pogorszenie jego jakości. Zapewnienie optymalnych warunków do przechowywania poprzez możliwość regulacji tych parametrów, to najważniejsza funkcja silosów.

 

Na rynku dostępne są silosy wykonane z różnych materiałów, w tym elastycznych i oddychających tkanin i włókna szklanego. Najpopularniejsze są jednak silosy wykonane ze stali. Te znaleźć można na stronie maszyny rolnicze mrol.com.pl.

 

Silosy charakteryzują się różną pojemnością oraz kształtem dna. Na rynku dostępne są zarówno takie, które mają pojemność 2000 kg, jak i takie o pojemności 7000 kg. Dno może być płaskie lub w postaci leja.

 

Suszarnie do zbóż

Rolnicy w swojej pracy mogą wykorzystywać także suszarnie do zbóż. Umożliwiają one suszenie różnych gatunków zbóż, a także kukurydzy oraz roślin strączkowych i oleistych. Do osuszania wykorzystuje się ciepłe powietrze. Wysuszony materiał w kolejnym etapie będzie mógł być przechowywany w silosach. Osuszanie ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka rozwoju pleśni i grzybów.Suszarnie dostępne są w wersji stacjonarnej oraz mobilnej. Niektóre z nich charakteryzują się systemem pracy ciągłej (24h/dobę).

 

Rozdrabniacze bijakowe (śrutowniki)

Rozdrabniacze, jak sama nazwa wskazuje, służą do rozdrabniania zbóż oraz kukurydzy na śrutę. Są bardzo efektywne w działaniu, muszą być jednak połączone z innymi urządzeniami. Współpracują z mieszalnikami i silosami. Po pobraniu materiału z silosu i rozdrobnieniu przekazują go ponownie, tym razem do mieszalnika. Na rynku dostępne są różne typy rozdrabniaczy różniące się efektywnością pracy.

 

Opisane wyżej urządzenia stanowią zaledwie małą cząstkę maszyn, które współcześnie wykorzystuje się w produkcji rolniczej. Różnią się sposobem działania, gabarytami oraz zaawansowaniem technologicznym. Niektóre z nich są w pełni zautomatyzowane, inne nie. Wszystkie jednak znacznie usprawniają pracę rolnika.

Artykuł partnera