Väderstad kończy rok 2019 z rekordowym wynikiem

Szwedzki producent maszyn rolniczych Väderstad zakończył dekadę na wysokim poziomie, osiągając w roku 2019 obroty w wysokości 3,35 mld SEK i zysk operacyjny w wysokości 172 mln SEK. Oznacza to wzrost obrotów o 11 procent i wzrost zysku o prawie 24 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Od roku 2010, Väderstad ponad dwukrotnie zwiększył swoje obroty i jest dziś jednym z czołowych graczy na świecie w dziedzinie uprawy i siewu. Maszyny i technologie stosowane przez firmę od pokoleń są przełomowe dla rolników.

– „Rok 2019 był pod wieloma względami rokiem pozytywnym. Udało nam się zwiększyć nasze udziały w rynku zarówno w Europie, jak i w Kanadzie, pomimo ogólnego spowolnienia w branży. Jest to dowód na to, że klienci doceniają produkty premium, które działają dłużej, są łatwe w użyciu i zapewniają lepsze wyniki” – mówi Mats Båverud, Dyrektor Generalny Grupy Väderstad.

Jak zwykle, Väderstad zainwestuje w rozwój od sześciu do ośmiu procent swoich obrotów.

– „Rozwój produktów jest podstawą naszej działalności i inwestycją, która okazała się opłacalna w dłuższej perspektywie, pozwalając nam na utrzymanie pozycji lidera”, mówi Mats.

Ostatnia dekada to zwiększone wymagania wobec rolnictwa
Według Väderstad w ciągu ostatniej dekady zwiększenie wydajności było kluczową cechą sektora rolniczego. Zmniejszyła się liczba pracowników w branży, co doprowadziło do wzrostu wymagań wobec tych, którzy pozostali.

– „Większa wydajność oznacza, że mniej rolników musiało produkować więcej żywności. To sprawiło, że maszyny rolnicze stały się bardziej złożone, co z kolei zwiększyło naszą interakcję z klientami. Stawia to większe wymagania naszym zadaniom serwisowym i pomocniczym,” wyjaśnia Bo Stark, kierownik ds. sprzedaży w krajach skandynawskich i współwłaściciel firmy.

Firma Väderstad zdołała sprostać temu zapotrzebowaniu, zarówno dzięki rozwojowi istniejących maszyn i technologii, jak i dzięki nowemu siewnikowi punktowemu Tempo, który został wprowadzony na rynek na początku dekady.

– „Nasza ścisła współpraca z rolnikami na całym świecie jest absolutnie niezbędna dla rozwoju naszych produktów. To kwestia zrozumienia ich potrzeb zarówno dzisiejszych, jak i przyszłych, a następnie opracowania rozwiązań, które przekroczą ich oczekiwania” – mówi Bo.

Lata 2020 – dekada zrównoważonego rozwoju i nowych upraw
Liczba ludności na świecie rośnie, podobnie jak zapotrzebowanie na żywność, podczas gdy obszary upraw zmniejszają się, a zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne.

„Nasza zdolność, wraz z rolnikami, do pomocy w rozwiązaniu tego równania za pomocą jeszcze bardziej wydajnych maszyn i metod uprawy ma kluczowe znaczenie dla naszego dalszego sukcesu. Aby odnieść sukces, musimy dotrzymać kroku rolnikom i konsumentom w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Musimy zrozumieć, czego konsumenci chcą na swoich talerzach, abyśmy mogli zapewnić rolnikom odpowiednie maszyny i metody ich dostarczania”, podsumowuje Bo.

 

źródło: Vaderstad