Väderstad w 2021 roku przekracza 400 mln EURO obrotu

Väderstad, jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się uprawą gleby i siewem, w roku finansowym 2021 osiągnęła rekordowy obrót w wysokości 420 milionów euro. To był kolejny rekordowy rok pod względem sprzedaży dla Väderstad.

Wzrost obrotów był znaczny w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to Väderstad osiągnął 340 mln euro.

– Odnotowaliśmy wzrost o 24 procent, ale część tego wzrostu zawdzięczamy przejęciu firmy AAJV w USA, którą kupiliśmy w maju. Ale nawet po wyłączeniu tego przejęcia odnotowujemy 21-procentowy wzrost, co jest fantastycznym wynikiem” – mówi Nicklas Bjersér, wiceprezes ds. finansowych i prawnych w Väderstad.

Podstawą rozwoju firmy Väderstad jest silny wzrost sprzedaży na ważnych rynkach, takich jak Rosja, Kanada, Szwecja, Niemcy i Anglia, które rozwijają się bardzo dobrze.

– Dla wielu rolników był to dobry rok z wysokimi cenami zbóż, a co za tym idzie większą chęcią do inwestowania. Zwiększamy sprzedaż we wszystkich obszarach naszych produktów: uprawa, siew i siew punktowy. Przede wszystkim jednak widzimy, że nasz siewnik precyzyjny Tempo nadal zdobywa udziały na wielu rynkach – mówi Mattias Hovnert, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Väderstad.

Vaderstad 2021 Väderstad w 2021 roku przekracza 400 mln EURO obrotu

W 2021 roku firma Väderstad znacznie zwiększyła liczbę pracowników – w grudniu przekroczyła liczbę 1900 osób zatrudnionych na całym świecie. Zyski wzrosły z 19 mln euro w 2020 roku do 40 mln euro w 2021 roku, a pieniądze te zostaną w dużej mierze przeznaczone na dalsze inwestycje.

– Mamy dobrze funkcjonującą produkcję, co oznacza, że możemy osiągnąć tak świetny wynik finansowy. Pieniądze przeznaczymy na inwestycje w dalszą rozbudowę naszych zakładów produkcyjnych w Szwecji, Kanadzie i USA oraz na jeszcze większe skupienie się na innowacjach i rozwoju produktów – mówi Mats Båverud, dyrektor generalny Väderstad.

W 2021 roku globalna pandemia Covid-19 nadal dotykała zarówno Väderstad, jak i resztę świata, co również wpłynęło na wyniki finansowe.

– Odbiło się to na nas częściowo wyższymi kosztami materiałów i pewnymi zakłóceniami w dostawach. Ogólnie rzecz biorąc, nadal dobrze sobie radzimy, osiągając znaczną poprawę zysków w porównaniu z rokiem 2020. Należy również pamiętać, że nie ubiegaliśmy się ani nie otrzymaliśmy żadnych dotacji rządowych w związku z Covid-19 w latach 2020 i 2021, mówi Mats Båverud.

 

źródło: Väderstad