Gdy tylko wypogodziło się we Francji, na polach niedaleko miejscowości Troyes w Szampanii przetestowano agregat Spirit w wersji do uprawy pasowej (Spirit Strip-Till). Podczas siewu stopniowo zmieniano głębokość uprawy. Aby mieć porównanie, pozostałą część pola obsiano za pomocą agregatów Rapid i Spirit. Na każdym z tych pól zbiory przeprowadzi się oddzielnie, aby ustalić, która metoda zapewnia najlepsze wyniki. Na kontynencie europejskim stosunkowo rzadko sieje się wiosną, ale testy są istotne, gdyż pozwalają pracować nad przyszłymi metodami uprawy i siewu.

vderstad testy agregatu spirit strip till 2 Väderstad   testy agregatu Spirit Strip Till we Francji

Francuski rolnik Benoit Darnet jest bardzo pozytywnie nastawiony wobec koncepcji uprawy pasowej z wykorzystaniem agregatu Spirit Strip-Tillage produkcji Väderstad. „Moim zdaniem, może się to okazać znakomitym rozwiązaniem dla rolników z Francji. Maszyna zapewnia imponujące wyniki. Wygląda na to, że w naszym wypadku optymalna głębokość uprawy to około 20 centymetrów. Odnoszę wrażenie, że przy zastosowaniu agregatu uprawowo-siewnego do uprawy pasowej zapotrzebowanie na moc nie będzie duże, a to wiadomość doskonała” – twierdzi Benoit Darnet.

vderstad testy agregatu spirit strip till 3 Väderstad   testy agregatu Spirit Strip Till we Francji
Kontrola głębokości siewu i precyzji umieszczenia nawozu w glebie. Na zdjęciu widoczni od lewej: Benoit Darnet, Crister Stark, Joël Plançon, Fabrice Magisson i Sébastien Grosmaire.

 

źródło: www.vaderstad.com{jcomments on}