VOLTO 1100 firmy Claas – pierwszy na rynku, dołączany trzypunktowo przetrząsacz 10 wirnikowy.

 

VOLTO nowej generacji osiągają wyraźnie wyższe wydajności powierzchniowe przy poprawionym obrazie rozrzutu materiału. Nie dotyczy to tylko kiszonki, siana czy słomy, ale także wymagających delikatnego traktowania, szczególnie wrażliwych i bogatych w liście pasz, jak lucerna. Zaczepiany wariant VOLTO 1100 T powinien być interesującym rozwiązaniem zwłaszcza przy pracy małymi ciągnikami.

claas volto big VOLTO 1100 firmy Claas   pierwszy na rynku, dołączany trzypunktowo przetrząsacz 10 wirnikowy.

Nową koncepcję przepływu materiału określaną mianem MAX SPREAD wyróżnia styczne umieszczenie zębów. Sprawia ono, że ramiona sterujące w porównaniu do systemu konwencjonalnego pracują o 33% dłużej na kierunku jazdy. Taki wzrost w zakresie wydajności podnoszenia materiału pozwala osiągać znacznie wyższe robocze prędkości jazdy. Materiał przepływa między wirnikami prostoliniowo co powoduje, że jego traktowanie jest bardzo delikatne. Przy zredukowanej liczbie obrotów WOM nowe przetrząsacze doskonale sprawdzają się przy pracy w bogatej w liście lucernie. Nowa koncepcja przepływu materiału ma pozytywny skutek także w jego odkładaniu. Podobnie jak tarcze w rozsiewaczach nawozu, VOLTO rozdzielają materiał szeroko i równo.

Nowe przetrząsacze VOLTO wyposażone są w hydropneumatyczne dźwignie prowadzące CLAAS (CKL). Dzięki nim, maszyna, pomimo szerokości roboczej 10,70 m i wysokiej prędkości roboczej spokojnie podąża za ciągnikiem. Po wykonaniu nawrotu przetrząsacz jest automatycznie centrowany i nie jest znoszony na boki podczas pracy na skłonach pól.

Do różnych warunków zbioru można beznarzędziowo zmieniać kąt rozrzutu między 16° a 12°. Dla ułatwienia manewrowania maszyną oba przetrząsacze można opcjonalnie wyposażyć w układ podnoszenia na nawrotach. O czystą pracę na krawędziach pola dba tutaj opcjonalnie dostępny fartuch rozrzutu krawędziowego. W razie konieczności można go hydraulicznie obracać w dół.

Przy konstrukcji nowego VOLTO zwrócono dużą uwagę na mocną budowę oraz niewielkie wymagania konserwacyjne maszyny. Przetrząsacze wyposażono w nowe pałąki ochronne. Są one zbudowane z włókna szklanego wzmocnionego poliamidem, co znakomicie zmniejszyło ich masę, nadało większą stabilność a podczas pracy i transportu spowodowało absorbowanie wszelkich wstrząsów.

Przekładnie są trwale smarowane i połączone masywnymi, czworokątnymi rurami. Transmisja sił między wirnikami przebiega bezobsługowo z wykorzystaniem sprawdzonej koncepcji napędu PERMALINK. Okrągłe ramiona sterujące są połączone śrubowo z talerzami wirników i ustabilizowane dodatkowym pierścieniem podporowym. Stabilność oraz elastyczność sprężystych zębów uzyskano poprzez ich pięciokrotne uzwojenie. Wirniki poruszają się na kołach jezdnych o rozmiarze 6,5 względnie 8,5 cala.

 

źródło: Claas Polska