Zakup nowego ciągnika – o czym warto pamiętać?

 

Wbrew pozorom, zakup ciągnika w czasach kiedy jesteśmy zasypywani nieskończoną liczbą ofert wcale nie jest prosty. Podstawowa zasada to zachować zdrowy rozsądek i dokonać dokładnej analizy rynku segmentu ciągników, który nas interesuje. Należy pamiętać, że atrakcyjna cena nie zawsze gwarantuje super udany zakup.

 

Niezależnie czy planujemy zakup nowego traktora czy używanego, kluczową sprawą jest jego przeznaczenie i jakiej mocy wymagają maszyny z którymi będzie współpracował. Przyjęło się, że lepiej dołożyć i mieć zapas mocy – tak, ale w granicach zdrowego rozsądku. Często na polach spotykamy przesadzone konfiguracje maszyn typu: ciągnik o mocy 200 KM z pługiem 4 skibowym na piaszczystej glebie. W takim przypadku warto przypomnieć sobie o racjonalnej ekonomii w gospodarstwie.

 

Ważne jest czy będzie to główny ciągnik w gospodarstwie, wykonujący najcięższe prace polowe – wtedy warto postawić na ciągnik markowy z odpowiednim zestawem opcji wymaganych przez posiadane maszyny. Jeżeli nas stać, warto postawić na nowoczesność i komfort by stworzyć sobie optymalne warunki podczas długich godzin pracy. Jeżeli planujemy zakup mniejszego, pomocniczego ciągnika przeznaczonego do lżejszych prac, można wybrać maszynę o prostej konstrukcji i kompaktowej budowie. Mały zwrotny traktor to niezastąpione narzędzie podczas oprysków czy pracy z kosiarką i innymi maszynami zielonkowymi. W tym segmencie oferta producentów jest bardzo bogata. Praktycznie każda marka posiada tego typu ciągniki – wszystko zależy od zasobności portfela. W tym segmencie alternatywą na dość drogie zachodnie maszyny mogą być tańsze, polskie propozycje. Nasze firmy wyspecjalizowały się w kompaktowych ciągnikach o mocy 60 – 110 KM. Są to traktory o nieskomplikowanej budowie, oparte o markowe komponenty.

 

Wbrew pozorom równie trudno dokonać wyboru poszukując ciągnika do prac gospodarskich w obiektach inwentarskich przy hodowli zwierzęcej. Tu potrzebna jest zwrotna, kompaktowa maszyna, współpracująca z ładowaczem czołowym. Ciągniki tego segmentu wcale nie są tanie, szczególnie te renomowanych zachodnich marek. W tym przypadku ciekawą alternatywą może być zakup używanej maszyny. Faktem jest, że w większych gospodarstwach do tych prac wykorzystuje się ładowarki lecz wadą tych maszyn jest ich wysoka cena i mniejsi rolnicy wolą postawić na traktor, który przyda się jeszcze do innych zadań.

 

Podsumowując, najważniejsze to wiedzieć do czego nowy traktor jest nam potrzebny i ile planujemy wydać na jego zakup. Często maszyny kupowane są na kredyt wiec tym bardziej warto zdecydować się na maszynę o optymalnej konfiguracji, dokładnie dopasowany do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa. W przypadku maszyn nowych należy zwrócić szczególną uwagę jakie opcje otrzymamy w proponowanej cenie. Jeżeli to możliwe warto nowy ciągnik doposażyć w szersze ogumienie, dodatkowe obciążniki, wydajniejszą hydraulikę lub amortyzowaną przednia oś. Bardziej wymagający mogą dołożyć bezstopniową przekładnię, amortyzowaną kabinę, dodatkowe oświetlenie czy urządzenia z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Tu każda firma rozłoży przed nami bogaty wachlarz opcji. Warto również przetestować wybrany model ciągnika na swoim polu. Coraz częściej dealerzy zgadzają się na taki test. W jeden dzień wszystkiego nie sprawdzimy ale najważniejsze funkcje maszyny uda sie na pewno sprawdzić.

 

Jeżeli planujemy zakup ciągnika używanego to warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie, autentyczność przepracowanych mth, stopień zużycia ogumienia oraz stan techniczny i typ przekładni. W tym ostatnim przypadku skomplikowane skrzynie biegów o dużym przebiegu mogą łatwo ulec awarii a ich naprawa może sporo kosztować, często dochodząc do 1/3 wartości całego ciągnika. Najczęściej dotyczy to maszyn wyprodukowanych po 2000 roku. Był to czas, kiedy firmy zaczęły wyposażać swoje ciągniki w przekładnie półautomatyczne, automatyczne itp. Warto zapoznać się ze stosowanymi w tamtym czasie rozwiązaniami technicznymi i wybrać te najprostsze.

 

To tylko podstawowe punkty na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowego ciągnika. Cenne są również opinie innych użytkowników bo jak wiadomo cała prawda o maszynie wychodzi na jaw w trakcie codziennego użytkowania. Istotne jest także u kogo kupujemy nowy sprzęt bo to z tą firmą będziemy związani przez okres gwarancji.

 

 

M.K. (MDF)