Amazone Teres 300 – nowy pług ze stopniową regulacją szerokości

Oferta pługów Teres firmy AMAZONE została rozszerzona o nowe produkty, czyli pługi z ręczną regulacją szerokości pracy. W 2022 r. zaprezentowano Teres jako nowy pług w portfolio AMAZONE, początkowo z bezstopniową regulacją szerokości roboczej.

Nowe pługi ze stopniową zmianą szerokości są bardzo dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw, które podczas pracy nie potrzebują dopasowywać szerokości roboczej. W ten sposób AMAZONE wraz z nową wersją Teres oferuje pług zawieszany z 4, 5 lub 6 korpusami i bezstopniową, ew. ręczną regulacją szerokości pracy dla ciągników o mocy do 300 KM. W przypadku tych nowych pługów można ustawić szerokość roboczą na 35, 40, 45 lub 50 cm dla każdego korpusu pługa. Pług charakteryzuje się prostą regulacją, łatwością uciągu i doskonałym rezultatem pracy. Ponadto, nowe korpusy pługa zapewniają niższe koszty związane ze zużyciem przy wyższych prędkościach.

Prosta i wygodna regulacja zapewnia doskonały rezultat pracy

Teres 300 i 300 S są seryjnie wyposażone w ręczną regulację szerokości pracy oraz opcjonalnie w hydrauliczne dopasowanie szerokości roboczej pierwszego korpusu. W ten sposób korpus przedni można ustawić wygodnie z fotela operatora i dostosować do zmiennych warunków glebowych lub nachylenia terenu.

Zaletą, jeżeli chodzi o komfort i precyzję, jest równoległoboczny układ centrum regulacji. Dzięki temu po ustawieniu szerokości roboczej pierwszego korpusu nie ma potrzeby dostosowania punktu ciągu. Punkt ciągu jest dopasowywany automatycznie przez równoległobok.

Innowacyjne korpusy pługa SpeedBlade

Również w tych typach maszyn zamontowane są nowe korpusy pługa SpeedBlade z opatentowaną, wyjątkowo dużą piersią odkładnicy. Korpusy pługa SpeedBlade charakteryzują się minimalnym zużyciem korpusu głównego. Przy zwiększeniu prędkości roboczej np. z 6 km/h do 8 km/h główny punkt zużycia automatycznie przesuwa się w kierunku środka korpusu pługa. Główny punkt zużycia korpusu SpeedBlade, nawet przy dużych prędkościach, znajduje się na powiększonej piersi odkładnicy, a nie w obszarze listwy czy litego korpusu.

W związku z tym podczas użytkowania modelu Teres przy większych prędkościach, w pierwszej kolejności należy wymienić tylko przednią część odkładnicy, gdy ulegnie ona zużyciu. Pozwala to zaoszczędzić duże koszty wymiany części ścieralnych w porównaniu z innymi konstrukcjami.

Ponadto korpusy pługa SpeedBlade dzięki unikatowemu procesowi hartowania ©plus i dodatkowi węgla są ekstremalnie twarde i wskutek tego nie ulegają szybkiemu zużyciu. Np. w przypadku odkładnicy uzyskuje się bardzo dużą twardość, a tym samym gładką powierzchnię z przodu. Pozwala to ograniczyć siłę uciągu, a tym samym zużycie paliwa. Jednocześnie pozwala to wydłużyć czasy pracy i skrócić czasy wymiany. Tylna strona pozostaje względnie miękka, a przez to odpowiednio elastyczna i odporna na uderzenia. Dla różnych warunków zastosowania dostępne są różne korpusy, przedpłużki i kroje tarczowe.

Trwałość w eksploatacji

Teres jest wyposażony w stabilną ramę o wymiarach 150 x 150 x 8,8 m. Drążona, duża oś obrotu o średnicy 130 mm jest osadzona na dwóch łożyskach wielkowymiarowych. To znacznie zwiększa trwałość. Dodatkowo Teres jest wyposażony w oś montażową ProtectShaft ze zintegrowaną kulą. Łożyska przegubowe działają jak elementy tłumiące i chronią pług na poprzeczniaku i podczas jazdy po drogach.

Pług Teres ma do wyboru dwie wersje zabezpieczenia przeciążeniowego. Z jednej strony jest to zabezpieczenie przed przeciążeniami ze sworzniem ścinanym o sile ścinania 4400 kg, a z drugiej hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe non stop dla intensywnych warunków pracy i kamienistej gleby.

Regulacja głębokości pracy odbywa się ręcznie albo hydraulicznie za pomocą koła podporowego. Tutaj AMAZONE dla nowych typów produktów Teres oferuje zarówno koło boczne wahadłowe i koło Kombi, jak i tylne wahadłowe koło podporowe. Aby umożliwić dokładne kopiowanie głębokości i niezawodny napęd własny, program Teres obejmuje również różne opony o różnych średnicach i profilach. W przypadku szczególnie trudnych warunków kopiowania głębokości dostępna jest specjalna opona o profilu ciągnikowym o wymiarach 785 x 350 mm.

Rozszerzenie programu korpusów pługa SpeedBlade

Program korpusów dla Teres 300 i Tyrok 400 zostaje rozszerzony o korpusy pługa SpeedBlade XWL 35. Sam kształt korpusu jest już bardzo dobrze znany z pługa Cayros i sprawdził się na glebach o odpowiedniej charakterystyce. WXL 35 również ma powiększoną pierś odkładnicy, przez co korpus nie ulega intensywnemu zużyciu nawet przy dużych prędkościach roboczych. Również przy wyższych prędkościach główne miejsce zużycia zawsze znajduje się na piersi odkładnicy, a nie na całym korpusie. W pierwszym etapie wystarczy wymienić samą pierś odkładnicy, co pozwala zaoszczędzić znaczne koszty.

WXL 35 dzięki silnie skręconej odkładnicy znakomicie nadaje się do wielu gleb, zwłaszcza o charakterystyce od średniej do ciężkiej. Przy tym dobrze oczyszcza bruzdę i jest lekki w uciągu. WXL 35 pokazuje swoje zalety szczególnie tam, gdzie jest dużo pozostałości pożniwnych i duże ilości materiału organicznego.

 

Źródło: Amazone