CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER – kosiarka do dużych ilości paszy i łagodnego kondycjonowania

Modelem DISCO 9700 RC AUTO SWATHER firma CLAAS definiuje nową klasę kosiarek wielkopowierzchniowych. Szerokość robocza do 9,50 m, regulacja nacisku na podłoże ACTIVE FLOAT, zabezpieczenie najazdowe Non-Stop, kondycjoner walcowy i elastyczna, wydajna funkcja składania pokosów AUTO SWATHER ze zoptymalizowanym przepływem materiału – wszystko to czyni z tej kosiarki prawdziwą profesjonalną maszynę do wydajnego i łagodnego zbioru paszy i biomasy.

Koszenie lucerny, paszy na zimę i kiszonki z całych roślin jest dla kosiarek szczególnym wyzwaniem. Wrażliwa lucerna wymaga szczególnie delikatnego kondycjonowania, natomiast w przypadku koszenia kiszonki z całych roślin i paszy na zimę najważniejsze jest zarządzanie dużymi ilościami zbiorów, czyli wysoką przepustowością materiału. Wydajny przepływ materiału jest zatem równie ważny jak solidne, stabilne napędy i wydajne składanie pokosów z ich zoptymalizowanym formowaniem. Wraz z rosnącą uprawą biomasy, takich jak sorgo i rosnącym udziałem lucerny w płodozmianie, co jest związane z bardziej lokalnej przyszłej produkcji białka na potrzeby hodowli zwierząt, cechy te coraz bardziej zyskują na znaczeniu.

Nowa kosiarka CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER z kondycjonerem walcowym i składaniem pokosów do zbioru lucerny i biomasy

Połączenie wysokiej przepustowości i łagodnego kondycjonowania

Jako okręt flagowy nowej serii DISCO 9700 model DISCO 9700 RC AUTO SWATHER został opracowany specjalnie do zbioru dużych i bardzo dużych ilości paszy w połączeniu z łagodnym kondycjonowaniem i składaniem pokosów. Tym samym ta kosiarka wielkopowierzchniowa doskonale nadaje się zarówno do zbioru biomasy i lucerny, jak i do łagodnego koszenia trawy i paszy na zimę w obszarach o wysokim plonowaniu.

Cechą wyjątkową kosiarki DISCO 9700 RC AUTO SWATHER jest innowacyjny przepływ materiału. Standardowo walce kondycjonera są napędzane przez podwójny napęd rolkowy ze specjalnie opracowaną przekładnią nożycową – dla maksymalnej przepustowości i trwałości nawet przy stałych wysokich obciążeniach. Przekładnia i układy napędowe są przystosowane do pracy z ciągnikami o mocy do 500 KM, co jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu nowych, opracowanych wspólnie z firmą Walterscheid potrójnych wałów przegubowo-teleskopowych P-Line o specjalnie hartowanych profilach stalowych i dużej średnicy, a także nowego sprzęgła ciernego K-90. To połączenie sprawia, że DISCO 9700 RC AUTO SWATHER jest obecnie najbardziej wydajną kosiarką taśmową z kondycjonerem na rynku.

Dwa przeciwbieżne walce poliuretanowe niezawodnie, a jednocześnie łagodnie i bez strat zgniatają plon. Ponieważ kondycjoner zajmuje całą szerokość belki tnącej, zapewniony jest stały prostoliniowy przepływ bez zatorów paszy. Równomierne zasilanie zespołów taśmowych AUTO SWATHER odbywa się dzięki zoptymalizowanemu przenoszeniu plonu na wzmocnione kevlarem, wyjątkowo wytrzymałe poprzeczne przenośniki taśmowe o szerokości aż 1100 mm. W ten sposób powstaje równomierny, luźny i tym samym optymalnie ukształtowany pokos, co ułatwia pobieranie i przetwarzanie materiału przez maszynę żniwną na kolejnym etapie pracy.

Jeśli przewidywane są również prace z wykorzystaniem zgrabiarki czterowirnikowej bez składania pokosów lub w przypadku niewielkiego wzrostu uprawy lub też przy niskim żądanym stopniu podsuszenia zgodnie z metodą „19 do 12” z odkładaniem 19 m szerokości roboczej na 12 m dla następnego etapu pracy, zespoły taśmowe można hydraulicznie odchylać do góry po obu stronach lub pojedynczo.

W połączeniu z ciągnikami CLAAS i nowym GPS PILOT CEMIS 1200 pola można przy tym wygodnie dzielić na zagony.

CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER 2 CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER – kosiarka do dużych ilości paszy i łagodnego kondycjonowania

Podwójny napęd rolkowy z nową przekładnią nożycową i poprzecznymi przenośnikami taśmowymi z dwukrotną regulacją położenia może obsługiwać nawet ekstremalne ilości zbiorów.

Sprawdzone cechy DISCO w standardzie: niskie zapotrzebowanie na moc, doskonałe cięcie, czysta pasza i łatwa konserwacja w połączeniu z licznymi funkcjami komfortu

DISCO 9700 RC AUTO SWATHER łączy w sobie innowacyjne rozwiązania ze sprawdzonymi cechami DISCO. Obejmują one niskie zapotrzebowanie na moc przy doskonałej jakości cięcia, niską ilość popiołu surowego w paszy dzięki hydropneumatycznemu odciążeniu ACTIVE FLOAT i opcjonalnym płozom wysokości cięcia, a także niskie zużycie, funkcje komfortu takie jak automatyczna regulacja na zboczach, odbicie lustrzane zespołów taśmowych w przypadku częściowego składania pokosów, automatyczną jazdę tyłem, automatyczne składanie taśm do transportu, funkcję BELT BOOST dla idealnego zakończenia pokosu, jak również zabezpieczenie najazdowe Non-Stop, łatwą konserwację i wiele innych.

CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER 3 CLAAS DISCO 9700 RC AUTO SWATHER – kosiarka do dużych ilości paszy i łagodnego kondycjonowania

DISCO 9700 RC AUTO SWATHER posiada wiele wspólnych cech wyposażenia z modelami DISCO 9700 BUSINESS:

 • Wysięgniki przesuwne o szerokości roboczej regulowanej bezstopniowo w zakresie 8,80-9,50 m.
 • Automatyczne wciąganie wysięgników do pozycji transportowej na wysokość transportową poniżej 4 m.
 • Belka tnąca MAX CUT z szybką wymianą noży i modułem zabezpieczającym SAFETY LINK.
 • Prędkość obrotowa WOM 850 obr/min dla oszczędności paliwa.
 • Opcjonalne płozy ścieralne dla dodatkowych 15 mm wysokości cięcia dla zapewnienia niskiej zawartości popiołu surowego w paszy i szybszego odrastania.
 • Wyjmowany i przenośny pojemnik na nożyki z trzema przegródkami na czerwone i na czarne zapasowe nożyki oraz na zużyte nożyki.
 • Odciążenie ACTIVE FLOAT z regulacją na zboczach i stałym monitorowaniem nacisku: zawsze optymalny nacisk na podłoże dla zapewnienia łatwego uciągu, cięcia chroniącego darń, minimalnej ilości popiołu surowego w paszy i ograniczonego ściągania na zbocza.
 • Hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe Non-Stop z nachylonymi osiami obrotu do wychylania wysięgników do tyłu i do góry.
 • Napęd z nowymi potrójnymi wałami przegubowo-teleskopowymi Walterscheid P-Line ze specjalnie hartowanymi profilami stalowymi i dużą średnicą, a także nowym sprzęgłem ciernym K-90.
 • Kondycjoner walcowy z podwójnym napędem rolkowym działającym za pośrednictwem specjalnie opracowanej przekładni nożycowej.
 • Zoptymalizowany przepływ materiału dzięki innowacyjnemu przenoszeniu materiału z kondycjonera walcowego na poprzeczne przenośniki taśmowe.
 • Przenośniki taśmowe o szerokości 1100 mm z podwójnym położeniem skośnym dla maksymalnej przepustowości i optymalnego formowania pokosu.
 • Automatyczne dostosowanie prędkości taśmy przy aktywowanej regulacji na zboczach.
 • Automatyczne składanie zespołów taśmowych AUTO SWATHER do pozycji transportowej; proste odbicie lustrzane w przypadku częściowego składania pokosów; BELT BOOST dla idealnego zakończenia pokosu.
 • Układ hydrauliczny Load Sensing, opcjonalnie z dużą chłodnicą oleju.
 • Obsługa ISOBUS w standardzie.
 • Węże hydrauliczne ze złączami Kennfixx w standardzie.

 

Źródło: CLAAS