Zbiornik na olej – jak uniknąć zbędnych formalności

Posiadanie zbiornika na olej napędowy wiąże się z szeregiem formalności. Części z nich można na szczęście uniknąć. Warto również przed zakupem zbiornika zapoznać się z podstawowymi zasadami korzystania z własnej bazy paliw w gospodarstwie rolnym.

Łatwiej w UDT ze zbiornikiem do 2,5 m3

Zbiorniki na olej napędowy należy zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego. Jednak zbiorniki do pojemności 2,5 m3 włącznie, objęte są formą dozoru technicznego uproszczonego, dzięki czemu do urządzeń tego typu nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego eksploatację. Nie wymagają one również decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.
Natomiast zbiorniki o pojemności powyżej 2,5 m3 objęte są formą dozoru technicznego „ograniczoną” co wiąże się z rejestracją urządzenia w lokalnej jednostce UDT. Należy wypełnić wniosek, załączyć dwa komplety dokumentacji technicznej i badanie odbiorcze. Ponadto dozór ograniczony zbiorników do 5 m3 wiąże się z opłatą roczną w wysokości 118,50 zł. Dodatkowo zbiorniki do 2,5 m3 nie podlegają kontrolom i rewizjom, zaś zbiorniki powyżej 2,5 m3 podlegają co dwa lata rewizji zewnętrznej.

Jak przechowywać więcej niż 5 m3 paliwa w gospodarstwie?

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DZ. U. Nr 109 poz. 719, § 11.1) dopuszcza się przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, w zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3. W związku z tym nie można zakupić na użytek własny zbiornika o pojemności przekraczającej 5 m3. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić więcej niż jeden zbiornik na olej napędowy i jeśli zachodzi taka potrzeba przechowywać w gospodarstwie rolnym więcej niż 5 m3 paliwa.

Miejsce ustawienia

Aby używanie zbiornika było zgodne z wszelkimi wymogami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska, należy umieścić go w odpowiedni sposób, przestrzegając określonych zaleceń. Zbiornik znajdować musi się w odległościach co najmniej:

-10 m od terenu leśnego

-10 m od budynków mieszkalnych

-5 m od innych obiektów budowlanych

-5 m od granicy działki, drogi, zbiorników wodnych lub ujęć wody

-3 m – od linii energetycznej o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV

– 5 m – od linii energetycznej powyżej 1kV, lecz nieprzekraczającej 15 kV

-10 m – od linii energetycznej powyżej 15kV, lecz nieprzekraczającej 30 kV

-15 m – od linii energetycznej powyżej 30kV, lecz nieprzekraczającej 110 kV

Swimer 1 Zbiornik na olej   jak uniknąć zbędnych formalności
Ponadto zbiornika nie można ustawiać wewnątrz budynków i nie może być on otoczony z wszystkich stron zabudową.

Ważne jest również to na czym umieścimy zbiornik. Zgodnie z wymogami powinien zostać ustawiony na równym, płaskim, stabilnym podłożu, wykonanym z materiału niepalnego. Podstawa pod zbiornikiem powinna być co najmniej 30 cm szersza i dłuższa od samego urządzenia, a jej grubość powinna mieć co najmniej 5 cm.

źródło: SWIMER