SatAgro – monitoring satelitarny pól w praktyce – VIDEO

Rozwój rolnictwa precyzyjnego w ostatnich latach bardzo przyspieszył. Znaczącym czynnikiem wpływającym na rozwój tego sektora są innowacje technologiczne, które stają się coraz bardziej powszechne. Przykładem jest monitoring satelitarny pól, który jeszcze kilka lat temu kojarzony był z podbojem kosmosu, dziś szeroko dostępny np. poprzez platformę internetową SatAgro.

Opieka satelitarna pól początkowo opierała się o dane pozyskiwane z jednego satelity co dwa tygodnie, w rozdzielczości zdjęć 15 m – wspomina Przemysław Żelazowski, dyrektor ds. rozwoju w SatAgro. Od 2018 roku zdjęcia dostępne są praktycznie codziennie, w rozdzielczości do 3 m. Aktualnie dane pozyskiwane są z 200 mikrosatelitów a w najbliższej przyszłości rozdzielczość zdjęć wzrośnie do 1 m.

SatAgro współpracuje z wieloma partnerami z sektora rolniczego w celu stałego kontaktu z branżą i pozyskiwania najnowszych informacji z dziedziny agronomii, co ułatwia udoskonalania platformy jako profesjonalnego narzędzia dla rolnika. W efekcie, każdy rolnik po wejściu na stronę może zobaczyć jak jego uprawa zmienia się w czasie i w przestrzeni. Generalnie platforma ma integrować jak najwięcej danych tj. model wysokości terenu, wyniki skanowania gleby, dane plonowania itp., aby jeszcze efektywniej wspierać strategię uprawy.

Równocześnie twórcy ciągle rozwijają interfejs strony, poprawiają jego działanie aby obsługa portalu była prosta i czytelna dla każdego użytkownika. Kluczowym aspektem w rozwoju platformy jest okres między wykonaniem zdjęcia satelitarnego a jego udostępnieniem. Specjaliści SatAgro usprawniają ten proces, tak aby przebiegał z automatu czyli zdjęcia na bieżąco były integrowane z kontami użytkowników. Połączenie i trafne skorelowanie danych z zakresu rolnictwa precyzyjnego to bardzo istotny proces. Kluczem jest jak najlepsze wykorzystanie informacji i przełożenie ich na praktyczne wykorzystanie w polu,czemu służą mapy aplikacyjne.

Należy zdawać sobie sprawę, że na dzień dzisiejszy tylko nieliczne maszyny dostępne na rynku potrafią prawidłowo i efektywnie wykorzystać mapy zadaniowe. Przykładem prawidłowego wykorzystania pozyskanych danych może być opryskiwacz Agrifac Condor, który jest w stanie przełożyć dane z mapy na efektywny oprysk. przy maksymalnym zminimalizowaniu błędu. Aktualnie dokładniejsze mapy zadaniowe można wykonać za pomocą dronów co niestety jest czasochłonne i kosztowne. Wbrew pozorom informacja z satelity jest dużo tańsza.

Dla przykładu, w trakcie dwu miesięcznego promo tour, specjaliści z firmy Agrifac korzystali z platformy SatAgro i podkreślają, że stworzenie mapy jest bardzo proste i zajmuje około 15 minut. Mówiąc krótko, korzystanie z platformy sprowadza się do sprawdzenia dostępności zdjęcia satelitarnego, na jego podstawie, wygenerowania i pobrania mapy aplikacyjnej na pendrive w celu przeniesienia danych do opryskiwacza. Praktyczny aspekt wykorzystania opisanego procesu firma Agrifac wraz z SatAgro zaprezentowała na pokazie, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Twórcy SatAgro są często odbierani jako przedstawiciele zachodniej firmy, która próbuje wprowadzić na polski rynek kolejny produkt wielkiego koncernu. SatAgro to polska myśl technologiczna stworzona przez polskich naukowców. System tworzyli od zera, na podstawie swojej wiedzy. Pracownicy platformy SatAgro to wysoko wykształcony zespół co pozwala być firmie na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w tym sektorze. Bieżąca wiedza, doświadczenie i pasja pozwala skutecznie konkurować z światowymi graczami przy nieporównywalnie niższych kosztach. Firma aktualnie monitoruje już pół miliona hektarów pól uprawnych.

 

maxresdefault SatAgro – monitoring satelitarny pól w praktyce   VIDEO

 

Autor: M.K., zdjęcia: Szymon Śpiewak / MDF