Narzędzia ręczne czy mechaniczne – czym lepiej pracować w ogrodzie?

Zawodowi ogrodnicy często mają do dyspozycji szereg narzędzi oraz urządzeń, dzięki którym są w stanie w efektywnie opiekować się ogrodem tak, aby prezentował się on estetycznie przez cały rok. Czy jednak warto inwestować w narzędzia mechaniczne, czy może jednak w pielęgnacji ogrodu warto użyć bardziej tradycyjnych metod?

Mechaniczne narzędzia ogrodnicze – wady i zalety

Do najważniejszych zalet stosowania narzędzi mechanicznych w naszym ogrodzie należy fakt, że znacznie skracają one czas, jaki potrzebny jest do poszczególnych prac w ogrodzie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku koszenia trawy czy żywopłotu. W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie koszenia trawy przy pomocy narzędzi ręcznych. Jednak z drugiej strony aeratory i wertykulatory ręczne pozwalają na większą precyzję cięcia, wskutek czego przy zastosowaniu narzędzi ręcznych mamy możliwość koszenia trawy w ciasnych alejkach, pomiędzy roślinami, których nie możemy uszkodzić. Decyzja, czy do konserwacji naszego trawnika zdecydujemy się na urządzenie elektryczne, czy ręczne, zależy od kształtu naszego ogrodu oraz naszych indywidualnych preferencji. Kolejną zaletą zastosowania mechanicznych narzędzi w naszym ogrodzie jest to, że przy ich pomocy możemy w bardzo łatwo sposób nadać ciekawy kształt niektórym roślinom, a w przypadku narzędzi ręcznych – zadanie to byłoby trudniejsze i wymagałoby od użytkownika nieco więcej umiejętności. Urządzenia mechaniczne, takie jak na przykład elektryczne piły ogrodnicze posiadają jednak kilka wad. Przede wszystkim zużywają one duże ilości energii elektrycznej, co może bezpośrednio przełożyć się na wysokość rachunków. Dodatkowo, tego typu urządzenia wymagają częstych konserwacji. Urządzeniami mechanicznymi w ogrodzie nie powinny posługiwać się również dzieci.

Sekatory oraz inne narzędzia ręczne – w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

W trakcie prac w naszym ogrodzie mogą pojawić się sytuacje, w których zastosowanie urządzeń mechanicznych może okazać się niemożliwe lub nieopłacalne. W naszym ogrodzie, oprócz dużych krzewów, mogą znajdować się również rośliny drobne i delikatne. W przypadku pielęgnacji tego elementu naszego ogrodu, bardzo ważne jest, aby nie uszkodzić ich kwiatów oraz łodyg. Dlatego usuwając chwasty, które wyrosły wśród tego rodzaju roślin, zalecane jest użycie narzędzi ręcznych, takich jak na przykład wspomniane wcześniej sekatory. Precyzja cięcia potrzebna jest również w przypadku podcinania drzew oraz krzewów. Jeśli użylibyśmy mechanicznych narzędzi ogrodniczych do takich działań, moglibyśmy spowodować uszkodzenie gałęzi. Zdarzają się również czynności, które wymagają użycia narzędzi ręcznych. Zwykłe łopaty i szpadle nadal pozostają niezastąpionym narzędziem, dzięki którym łatwo wykopiemy dziury, w których to następnie zasadzimy rośliny. Trudno wyobrazić sobie również pracę w ogrodzie bez użycia tradycyjnych grabi, które są szczególnie przydatne w sezonie jesienny. Ich elektryczny odpowiednik jest bardzo głośny, przez co może być uciążliwy dla okolicznych mieszkańców.

Co kupić, odwiedzając centrum ogrodnicze?

Biorąc pod uwagę wady oraz zalety korzystania zarówno z urządzeń elektrycznych, jak i narzędzi ręcznych, można stwierdzić, że nasza ogrodnicza wyprawka powinna zawierać oba rodzaje narzędzi. W przypadku obszarów, na których znajdują się delikatne rośliny – lepiej sprawdzą się sekatory oraz inne narzędzia ręczne. Jednak dbając o większą powierzchnię, na przykład trawnik, niezastąpiona pozostaje w dalszym ciągu kosiarka. Niezależnie od tego, czy do pracy w ogrodzie wykorzystasz ręczne, czy zautomatyzowane narzędzia, w celu ochrony dłoni stosuj rękawiczki ochronne. Ich stosowanie zapobiegnie powstawaniu otarć oraz innych urazów, a w skrajnych przypadkach nawet zakażeniu. Jest to niewielki wydatek, jednak obowiązkowy dla każdego ogrodnika – zawodowego jak i pasjonata.

Art. sponsorowany