Jak utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku inwentarskim?

Obowiązek utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku inwentarskim przez hodowców wynika wprost z obowiązujących przepisów, m.in. z dyrektyw unijnych oraz rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najtrudniejszą kwestią dla hodowców jest utrzymanie norm dotyczących temperatury w okresie jesienno-zimowym. W rozwiązaniu tego problemu coraz częściej pomagają im nowoczesne nagrzewnice powietrza.

Wymagania dotyczące temperatury powietrza w budynku inwentarskim

Temperatura pomieszczenia, w jakim przebywają zwierzęta, ma ogromny wpływ na ich tzw. dobrostan, rozumiany jako stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Zapewnienie właściwego dobrostanu pomaga zwierzętom prawidłowo rosnąć i rozmnażać się, co bezpośrednio wpływa na produkcyjność hodowli. Wymagania dotyczące ciepła otoczenia są różne dla poszczególnych zwierząt. Wyższej temperatury wymagają np. świnie, drób oraz młode zwierzęta. Przykładowo dla loch karmiących wskazana jest temperatura około 20 ºC , a dla kilkudniowych prosiąt w gnieździe nawet 30 ºC. Dużo niższą temperaturę otoczenia znoszą krowy. Według przepisów nie powinna być ona niższa niż 6 stopni Celsjusza, choć optymalną dla nich wartością jest od 8 do 16 stopni. Ze względu na takie wymagania oraz specyficzne warunki klimatyczne panujące w Polsce większość hodowców musi dogrzewać budynki inwentarskie, zwłaszcza w okresie zimowym.

Nagrzewnice powietrza do sezonowego dogrzewania pomieszczeń

Montaż rozbudowanego systemu grzewczego w budynku inwentarskim nie zawsze ma uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ jest ono uruchamiane zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich, przydomowych hodowli, ale w wielu przypadkach również dużych hodowli profesjonalnych. Dużo bardziej opłacalne okazują się nowoczesne nagrzewnice powietrza, jakie na przykład od lat proponuje hodowcom firma Master. Nagrzewnice powietrza Master mogą być wykorzystywane do ogrzewania stałego lub tymczasowego. W zależności od potrzeb można zdecydować się na urządzenie elektryczne, na olej opałowy lub gaz ziemny. W niewielkich przydomowych budynkach inwentarskich doskonale sprawdzają się przenośne nagrzewnice Master BLP zasilane gazem. Odznaczają się one wysoką efektywnością przy niskich kosztach eksploatacji. W większych obiektach można zastosować nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin (np. Master Air Bus), które mają zamkniętą komorę spalania. Wytwarzają one 100% czystego ciepła i pozwalają odprowadzać spaliny na zewnątrz budynku, dzięki czemu zwierzęta nie są narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Istnieją również nagrzewnice skonstruowane specjalnie z myślą o hodowcach, jak np. stacjonarna nagrzewnica gazowa MASTER CF 75, która sprawdza się nawet na bardzo wymagających fermach drobiu.

Decydując się na ogrzewanie budynku inwentarskiego przy pomocy nagrzewnicy powietrza należy pamiętać, by urządzenie dobrze dopasować nie tylko do potrzeb zwierząt, ale i warunków panujących w budynku (np. systemu wentylacji). W przypadku nagrzewnic Master nie jest to trudne, ponieważ firma oferuje bardzo dużą liczbę modeli do wyboru.

źródło:MASTER – artykuł sponsorowany