Mistrzostwa świata w orce 2018 – wyniki

Mistrzostwa świata w orce 2018 – wyniki

Krajowi mistrzowie orki (kobiety i mężczyźni) z 30 krajów spotkali się w Niemczech (30 km na południe od Stuttgart’u) na Mistrzostwach Świata w Orce, które odbywały się 1. i 2. września 2018 roku.

Ogromna większość uczestników wygrała swoje krajowe mistrzostwa pracując pługami Kverneland’a (AB lub ES). W konkurencji brały udział również pługi innych marek: Grégoire Besson, Kuhn, Lemken i Dowdeswell. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Światową Organizację Orki (WPO). Podczas zawodów uczestnicy wykonywali orkę na ściernisku oraz na użytku zielonym, przestrzegając szczegółowych reguł i zasad, aby wykonać perfekcyjną orkę.

Przez 2 dni uczestnicy zaciekle ze sobą rywalizowali. Jurorzy oceniali wyniki każdego uczestnika. W niedzielę, drugiego dnia mistrzostw zostały ogłoszone wyniki: w kategorii pługów zagonowych złotym medalistą został Eamon Tracey (Republika Irlandii), w kategorii pługów obracalnych złoty medal otrzymał Thomas Cochrane (Irlandia Północna).

Wymagające warunki glebowe


„To będzie trudny rok, aby wykonać dobrą orkę”, komentował Agronom z firmy Kverneland podczas przygotowań do konkurencji. Większość uczestników zdecydowała się na stalowe odkładnice, jednak niektórzy wybrali plastikowe odkładnice. Zarówno na polach ze ścierniskiem, jak i na tych z użytkami zielonymi występowała gleba lessowa. Gleba ta była bardzo gliniasta, co po długim okresie bez opadów stwarzało ciężkie warunki do orki. Zagłębienie pługa oraz uzyskanie dobrze odłożonej skiby było trudne. Ziemia była twarda jak beton, na polach z jednorocznym lub dwuletnim użytkiem zielonym widać było pęknięcia gleby. Uczestnicy przywiązywali dużą uwagę do odpowiedniego wyboru dłut oraz do dodatkowego obciążenia pługów. Na ściernisku po pszenicy ozimej z rozdrobnioną słomą pługi zagłębiały się lepiej.

Trudno będzie dobrze przykryć resztki organiczne wykonując jednocześnie orkę, która będzie atrakcyjna dla jurorów.”

Na imprezie pojawiła się duża liczba widzów. Przedstawiciele mediów również byli obecni. Wydarzenie miało zasięg światowy.

 

Mistrzostwa swiata w orce 2018 – WYNIKI

 

Źródło: Kverneland AS