Siewnik Bednar Omega coraz bardziej popularny w Polsce

Firma Bednar FMT co roku wprowadza na rynek nowe, innowacyjne maszyny, które będą nadążały za nowoczesnymi trendami w rolnictwie. Przed wprowadzeniem maszyny do sprzedaży średnio 2 – 3 lata producent poświęca na testy na firmowym polu, jednak prawdziwym wyzwaniem są lata spędzone na pracy u rolnika. W pyle, deszczu, przy dużych prędkościach, na pochyłościach i innych sytuacjach, które mogą poddać pod wątpliwość jakość siewnika. Przy okazji faktu, iż siewników OMEGA pracuje w Polsce już 30 sztuk firma Bednar zdecydowała się na małe podsumowanie.

 

„Czekaliśmy na siewnik z niemałą ekscytacją. Widzieliśmy szansę na rynku na to, aby kolejny siewnik się pojawił, a trzeba przyznać, że ten segment rynku na agregaty uprawowo siewne do siewu uproszczonego, jest wyjątkowo trudny i bardzo łatwo o porażkę.” – Tomasz Danek, Bednar FMT.

 

„Bardzo ważne przy tego typu maszynach są 3 rzeczy. Pierwsza to wielość elementów wyposażenie, które składają się na to, że maszyna jest robione stricte pod klienta, oraz że maszynę można przystosować do najtrudniejszych warunków, których w naszym kraju jest nie mało. Druga to prostota obsługi, niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że maszyną obsługiwać mają osoby, które wcześniej pracowały na prostych siewnikach mechanicznych! Dlatego jest to bardzo ważne kryterium. W końcu po trzecie to znaleźć przedział cenowy ,który będzie powodował, że maszyną znajdzie przydatność w całym business planie gospodarstwa. I tak naprawdę w trzech krótkich zdaniach można całą strategię sprzedaży tego typu maszyn zamknąć.” – dodał Tomasz Danek.

Producent wylicza w swojej maszynie szereg innowacyjnych cech, charakterystycznych tylko dla maszyny OMEGA Bednar FMT. Jednym z nich jest posiadanie zawieszenia sekcji siewnej na równoległoboku. System ten zwany PSP, zapewnia utrzymanie zadanej głębokości. Wytworzenie efektu równoległoboku powoduje utrzymanie stosunku odległości oraz geometrycznej równowagi pomiędzy dwoma płaszczyznami pionowymi, co skutkuje efektem utrzymania odległości i pionowej osi pracy redlicy wysiewającej, a więc żadne odchylenia nie są tu możliwe, dzięki czemu zachowamy stała głębokość.

 

Producent zwraca uwagę również na sposób kalibracji siewnika, w miejscu bardzo wygodnym dla użytkownika. Z tyłu siewnika w miejscu belki na której znajduje się oświetlenie drogowe znajduje się wylot rury doprowadzającej nasiona do redlic nasiennych. Normalnie podczas pracy to wyjście jest oczywiście zablokowane, natomiast przy chęci wykonanie kalibracji należy zmienić położenie blokady, tak by zablokować wyjście na redlice nasienne, a zwolnić wyjście na tył siewnika. Tam przy pomocy wagi i worka kalibracyjnego, dokonujemy dwóch pomiarów w celu, sprecyzowania dokładności wysiewu.

 

„Maszyna posiada bardzo dobre możliwości w przygotowaniu gleby. W miejsce włóki przedniej Crushbar, mamy możliwość wybrania sobie wału dogniatającego, oponowego. Może to być wał wypełniony pianką albo pneumatyczny. Następnie mamy do wyboru dwa rodzaje talerzy roboczych w talerzówce. Tradycyjne karbowane albo A-discs, tzw. agresywne wszędzie tam gdzie mamy zamiar zostawić więcej resztek pożniwnych. Za talerzówką co mi się najbardziej spodobało może znaleźć się sekcja dodatkowych talerzy tnących ułożonych w dwóch rzędach i jest to sekcja CutterDisc. Potem idą redlice nasienne i za nimi zgarniacze. Przy takiej ilości operacji pole jest idealnie przygotowane i zostawione po siewie równie równo” – mówi Andrzej Czeszejko, właściciel Omegi 6000 w wersji bez nawozu.

 

„Ważne dla nas było, aby wśród rzeszy siewników nasz był tym, który będzie się wyróżniał jakością i najważniejsze pomysłem. Kalibracja, czy posiadanie ISOBUSA w standardzie, wał oponowy ułożony w offsecie powoduje, że klient znajduje w naszym siewniku, naprawdę wiele rzeczy, które są wymagane, aby zapewnić spokojne siewy.” – mówi Mikołaj Kubik, Bednar FMT Polska

 

„Sekcja Cutterdisc to podwójna sekcji falistych talerzy tnących, której zadaniem jest pionowa uprawa wierzchniej warstwy gleby do 14 cm oraz dodatkowo pocięcie resztek pożniwnych, które pozostaną po sekcji talerzowej. Połączenie tej sekcji wraz z talerzami A-disc w talerzówce daje nam najlepsze efekty rozdrobnienie resztek pożniwnych. Nikt na rynku nie ma takiego rozwiązanie i jest to nasz patent.” – mówi Mateusz Derebecki, Bednar FMT Polska.

 

 

MDF / na podst. informacji Bednar FMT